Portret trumienny

“Portret trumienny” to debiutancka powieść Kuby Wojtaszczyka (wywiad z Mileną Buszkiewicz dla Booklips), młodego, obiecującego pisarza i kulturoznawcy. Początkowo zlecenie dotyczyło ilustracji do tekstu, ale skończyło się na okładce, składzie książki do druku i właściwie całej graficznej otoczce. Powieść została wydana self-publishingiem w małym nakładzie.

cover

Kolorystycznie chciałem zestawić zjawisko tradycyjnego portretu trumiennego z bardzo niewiejskim i niepolskim kolorem o kulturoznawczym/artystycznym nacechowaniu – perską zielenią. Do pomocy dobrałem dwie barwy dopełniające.

palette

Po lekturze tekstu miałem długą listę pomysłów na ilustracje – zdecydowałem się na siedem z nich, ale po namyśle z Kubą odrzuciliśmy jeden, zbyt kontrowersyjny, koncept. Dla lepszego rozeznania dorzuciliśmy nie-architektoniczny plan domu na końcu książki.

illustration-1-redneck

illustration-2-belt

illustration-3-scout

illustration-4-borsch

illustration-5-offspring

illustration-6-lamentation

Głównymi inspiracjami okazała się wizualna spuścizna Kościoła katolickiego i małomiasteczkowy design zakorzeniony w peerelu.

illustration-7-floors

Książkę złożyłem krojami Chaparral Pro, którego autorem jest Carol Twombly oraz Halis Rounded, który wykonał Ahmet Altun. Ze względu na mały format, tekst wylany jest na dosyć prostej siatce z rozdziałami zaczynającymi się na nowych stronach, podrozdziałami oddzielonymi •ami i pustymi plecami dla ilustracji.

book-print-spreads

photo-1

photo-2

photo-3

photo-4

photo-5

photo-6

photo-7

Najbardziej prawdopodobnie nowy egzemplarz dostaniesz po krótkim spacerze do którejś z warszawskich księgarni: Pępka Sztuki, Super Salonu, Bookoffu lub Baczyńskiego. Ale niczego nie mogę obiecać.